2014’ün En Çok Satan Otomobilleri

otomobil-jenerikAvrupa’nın Hafif Ticari Araç üretim üssü olan Türkiye, iç pazar binek otomobilde alarm vermeye devam ediyor. Yılın ilk yasında hafif ticari araç yüzdesi tarihinin en düşük seviyesi olan %21.3’e kadar gerilerken, piyasadaki ithal araç oranı ise %50 üzerine çıktı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği – kısaca ODD – raporlarına göre 2014’ün ilk altı ayında satışlar %25 azaralak 286.861’e geriledi. Geçen yıl %71 olan ithal otomobil sayısı ise %69.6’ya kadar geriledi.

Yerli Araç Satışında Lider Fiat iken, İthal Otomobilde birinci sırada Volkswagen, 2. sırada ise Opel bulunuyor. En çok ithalatı yapılan üçüncü marka ise Renault oldu.

Toplamda ise Volkswagen 45bin barajını geçerken, ikinci 38bin ile Renault, Fiat ise 32bin ile üçüncü oldu.

 

İthalYerliToplam
Volkswagen45.213045.213
Opel14.972014.972
Renault14.34323.42237.765
Ford13.25114.45327.704
Mercedes-Benz12.677012.677
Dacia12.385012.385
Hyundai9.4778.73218.209
Peugeot9.1364239.559
BMW8.69208.692
Nissan8.18508.185
Citroen7.3077128.019
Audi6.62406.624
Fiat5.96126.43132.392
Skoda5.52205.522
Kia4.61804.618
Toyota4.0047.96511.969
Seat3.94403.944
Volvo2.45502.455
Mitsubishi1.654531.707
Honda1.4054.1945.599
Isuzu1.0303081.338
Iveco9540954
Suzuki6350635
Subaru6290629
Land Rover5530553
Chevrolet5520552
Mazda5080508
Ssangyong4730473
Alfa Romeo4590459
Mini4260426
Proton3600360
Jeep3410341
Porsche2260226
Chery1890189
Lancia1870187
Tata1600160
Geely47047
Smart38038
Maserati36036
Jaguar26026
Ferrari707
Bentley606
Infiniti303
Lamborghini101
Karsan0497497
TOPLAM199.67187.190286.861