Yazı etiketlendi ‘araştırma’

Duyguların Vücuda Etkileri Tespit Edildi

Duyguların Vücuda Etkileri Tespit Edildi

 

Gurur göğüs bölgesinde şişkinliğe sebep olurken mutluluk ise baştan aşağıya her yerimizde hissedilir. Bu duygular ve etkileri evrenseldir. Yapılan araştırmalarda duyguların vücut üzerindeki etkileri tespit edildi. Artık bir duygu atlasımız var.

Araştırmacılar duygularla fiziksel değişiklikler arasındaki bağlantıyı bildiklerinden beri bu konu üzerine incelemelerde bulundular. Yeni yapılan araştırmalar duyguların etkilerinin kültür ve dil farklılığı olmaksızın vücudun benzer noktalarında etkide bulunduğunu tespit ettiler.

Finlandiya, İsveç ve Tayvan’dan 700’den fazla denek vücutlarının duygulara…

ile etiketlenmiş           

İstanbul’da 200 Yıl Deprem Olmayacak

İstanbul’da 200 Yıl Deprem Olmayacak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, “Herkesin 10 yıldır konuştuğu İstanbul depreminin kaynağına baktığımız zaman, doğu tarafındaki hatta birikmiş enerji 1999 depremiyle serbest bırakılmıştır. Artık 200-250 yıl büyük bir deprem yaratmayacaktır” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünce düzenlenen Aktif Tektonik Araştırma Grubu (ATAG) 13. Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, jeolojik olayların “geçmişin değişmezlik prensibi”nden yola çıkarak…

ile etiketlenmiş       

TÜBİTAK’tan müthiş bir proje

TÜBİTAK’tan müthiş bir proje

“Türk malı buzul ayısı” adı verilen dünyanın donmaya dirençli fare geliştirerek adlarını duyuran TÜBİTAK araştırmacıları, transgenik farelerin sütlerinde hücrelerin kontrolsüz bölünmesini önleyen ve özellikle kanser tedavisinde kullanılan insana ait “interferon gamma” isimli bir protein üretti.

ile etiketlenmiş       

Amerikan Ordusu Asker İntiharlarını Araştırıyor

Amerikan Ordusu Asker İntiharlarını Araştırıyor

Amerikalı askerler arasında intiharlar son zamanlarda büyük artış gösteriyor. Ordu bunun sebeplerini anlamak için, yarım milyon askeri kapsayan 50 milyon dolara mal olacak bir araştırma yaptırıyor. Araştırmanın sonuçları, intiharları önlemek için yapılması gereken işler hakkında da bilgi verecek. Araştırma, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülecek. Araştırmaya ülkenin en tanınmış üniversitesinden bilim adamaları ve ekipler katılıyor.

ile etiketlenmiş         

Karizmanın 5 kuralı

Karizmanın 5 kuralı

Avustralyalı bilim adamları kişiyi karizmatik yapan beş nedeni belirledi. Sydney Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adam Ferrier liderliğindeki bir grup psikiyatr, bir yıl boyunca kişiyi karizmatik yapan nedenler üzerinde çalıştılar. Bilim adamları bu kavramın temelinde beş madde olduğunu ileri sürerken sonuçları ‘news.com.au’ sitesine açıkladı. Ferrier, “Tezimiz karizmatik olunmaz, doğulur sözünü tarihe gömdü. Beş maddeyi uygulayın, çevrenizde yarattığınız etkiye inanamayacaksınız” dedi. İşte karizmanın kuralları

1. Karizma sahibi kendine güvenir ve inanır.

ile etiketlenmiş     

Hafızayı güçlendiren en ekonomik yol

Hafızayı güçlendiren en ekonomik yol

Alınan kalorinin üçte bir oranında azaltılmasının hafızanın güçlenmesini sağladığı belirlendi. Alman araştırmacılar, 50 yaşlı gönüllüye diyet uyguladıktan 3 ay sonra hafıza testi yaptıklarında bu tespiti elde ettiler. Münster Üniversitesinden bilim adamları, yaşları ortalama 60 olan gönüllüleri 3 gruba ayırdı. İlk gruba normal kalori miktarına sahip dengeli bir beslenme tarzı uygularken, ikinci gruba doymamış yağ asit oranı daha yüksek benzer bir diyet verdiler. Üçüncü gruba ise kalorisi azaltılmış diyet uygulayan…

ile etiketlenmiş