Yazı etiketlendi ‘bilim’

Duyguların Vücuda Etkileri Tespit Edildi

Duyguların Vücuda Etkileri Tespit Edildi

 

Gurur göğüs bölgesinde şişkinliğe sebep olurken mutluluk ise baştan aşağıya her yerimizde hissedilir. Bu duygular ve etkileri evrenseldir. Yapılan araştırmalarda duyguların vücut üzerindeki etkileri tespit edildi. Artık bir duygu atlasımız var.

Araştırmacılar duygularla fiziksel değişiklikler arasındaki bağlantıyı bildiklerinden beri bu konu üzerine incelemelerde bulundular. Yeni yapılan araştırmalar duyguların etkilerinin kültür ve dil farklılığı olmaksızın vücudun benzer noktalarında etkide bulunduğunu tespit ettiler.

Finlandiya, İsveç ve Tayvan’dan 700’den fazla denek vücutlarının duygulara…

ile etiketlenmiş           

Düşünceyi Görüntülediler

ABD’deki California Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanları, beyin dalgalarından faydalanarak somut görüntüler elde etti!

Görüntüler net olmasa da ilk fotoğraftan bugüne alınan yol göz önüne alınırsa ileride çok daha net görüntülerin elde edilmesi olası.

Dünya için bir iyi, bir de kötü haber

Dünya için bir iyi, bir de kötü haber

Amerikalı astrofizikçiler, Apophis göktaşının 2036’da Dünya’ya çarpma olasılığının azaldığını belirtirken, aynı göktaşının 2068’de çarpması olasılığının ise arttığını bildirdi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) yeni hesaplamalarına ve yayımladığı sonuçlara göre, 2004’te keşfinden bu yana kamouoyunda büyük ilgi toplayan 2,5 futbol sahası büyüklüğündeki Apophis göktaşının 2036’da Dünya’ya çarpması olasılığı iyice azaldı.

NASA’nın California Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarından Steve Chesley ve Palu Chodas’ın yeni teknikler ve veriler temelinde yaptıkları hesaplamalara…

ile etiketlenmiş       

Bilim adamlarını şaşırtan gelişme

Bilim adamlarını şaşırtan gelişme

Son yapılan araştırmalar, daha önce kutup bölgeleri hariç kupkuru olduğu düşünülen Ay yüzeyinde su bulunduğunu ortaya çıkardı. Amerikan uzay kurumu NASA’nın 2008’de Ay’ın yörüngesine oturtulan ilk uydusu Chandrayyan-1’in taşıdığı “Moon Mineralogy Mapper-M3” adlı cihazının yanı sıra Cassini ve Deep Impact uzay araçlarının sağladığı veriler ışığında yapılan araştırmaya göre, Ay yüzeyindeki toprakta, en azından birçok bölgesinde ince bir film tabakası halinde su bulunuyor.

Science dergisinde yayınlanan makalede, Ay’ın mineral…

ile etiketlenmiş         

İşte o uzaylı!

İşte o uzaylı!

Meksika’da 2007’de bir çiftçi tarafından bulunup öldürülen tuhaf yaratığın fotoğrafları basınla paylaşıldı. Kimine göre uzaylı, kimine göre henüz keşfedilmemiş hayvan türü olan yaratık hakkında yapılan bilimsel araştırmada DNA bulunamadı. Alman Bild gazetesinin haberine göre Metepec kentinde iskeleti bulunan yaratık, etobur hayvanın diş yapısına sahip. Kafatası yapısı ise hayvanlara göre yüksek zeka seviyelerde olduğunu gösteriyor. Kertenkele dişli yaratığın eklem ve iç kulakları insana benziyor.

ile etiketlenmiş       

Bu gece gök taşı yağmuru izleyeceksiniz

Bu gece gök taşı yağmuru izleyeceksiniz

Çıplak gözle görebileceğiniz en güzel şeylerden biri bu gece misafirimiz olacak. Eğer dilek tutmak istiyorsanız bu gece bunun için en uygun gün… Geceyarısını geçtikten sonra uykunuza yenik düşmezseniz görsel bir şölen sayılan göktaşı yağmurunu izleyebilirsiniz.

ile etiketlenmiş     

Vicdandan kaçış yokmuş

Vicdandan kaçış yokmuş

Rus bilimcilerin yaptığı araştırma, her insanın bilimsel olarak vicdan sahibi olduğunu ortaya koydu. Rusya’daki Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nden uzmanlar, insan beyninin sözgelimi kişi yalan söylediğinde tepki verdiğini ve bu durumu protesto ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca, vicdanın bilgisayar ekranında izlenebileceğini de belirtiyor.

Rus biliminsanlarının araştırması, vicdansız insan olmadığını öne sürüyor. Hatta uzmanlar, vicdanın oluşumunu da gözlemlemeyi başardı. Araştırmanın en ilginç taraflarından biri uzmanların, yalan söyleme üzerinde çalışırken, vicdan…

ile etiketlenmiş