Yazı etiketlendi ‘dünya’

Uzayda yaşam belirtisi

Uzayda yaşam belirtisi

Avrupalı gökbilimciler, bu yılın başında keşfettikleri bir gezegenin Dünya’ya çok benzeyen kayalık bir yüzeye sahip olduğunu açıklarken, bu yeni buluş uzayda hayat olup olmadığı tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Astronomy and Astrophysics dergisine göre, Güneş Sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen olan Corot-7b, Dünya ile benzer özelliklere sahip. Astronomların defalarca yaptıkları gözlem ve ölçümlerde, Corot-7b’nin yoğunluğunun Dünya gibi kayalık olduğunu ispat ettiği görüldü.

Corot-7b, Avrupa Uzay Ajansı tarafından Aralık 2006’da…

ile etiketlenmiş         

Dünyanın en özel 10 frikik ustası

Dünyanın en özel 10 frikik ustası

En iyi frikikçiler listesinin 1 numarasına Fenerbahçe’de bir dönem teknik direktörlük yapan Zico’yu koyan İngilizler, 3. sıraya Pierre van Hooijdonk, 4. sıraya halen sarı-lacivertli formayı giyen Roberto Carlos ve 10. sıraya 1970’li yıllarda Kanarya’yı 2 yıl üst üste şampiyon yanan Brezilyalı hoca Didi’yi koydu.

Listenin tamamı ise şöyle:

1. Zico

2. Beckham

3. Hooijdonk

4. Roberto Carlos

5. Chilavert

6. Del Piero

ile etiketlenmiş         

Tarihte ilk kez 1 milyar insan aç

Tarihte ilk kez 1 milyar insan aç

Ekonomik kriz nedeniyle zengin ülkeler yoksul ülkelere vaat ettikleri mali yardımı yerine getiremiyor. BM’ye göre tarihte ilk kez 1 milyar insan kronik açlık çekiyor.

ile etiketlenmiş       

Dehşet veren açıklama

Dehşet veren açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Fukuda, A/H1N1 virüsünün neden olduğu salgının henüz ilk safhada olduğunu açıklarken, WHO Sözcüsü Hartl da ‘Virüs dünyanın her köşesine yayılacak’ dedi. Resmi verilere göre virüs 160 ülkeye yayılırken, dünya genelinde salgından ölenlerin sayısı 700’e ulaştı. 263 ölümle hastalıktan en çok etkilenen ülke olan ABD, 195 milyon doz H1N1 aşısı aldı.

Birkaç ayda küresel çapta yüzlerce kişinin ölümüne, onbinlerce kişinin hastalanmasına, yüz milyonlarca…

ile etiketlenmiş         

Güneş tutulacak Türkiye’nin önü açılacak

Güneş tutulacak Türkiye’nin önü açılacak

Türkiye’den izlenemeyecek olan tutulma korkuya yol açtı. Asyalılar, tutulmanın depreme yol açmasından endişe ediyor. Hindistan’ın batısında bulunan Gucarat eyaletinde 22 Temmuz’da yerel saatle 06.23’te, güneşin doğuşundan bir süre sonra yeniden akşam olacak. Daha sonra karanlık 15 bin kilometre uzunluğunda, 200 kilometre eninde bir koridor halinde Hindistan, Nepal, Butan, Bangladeş, Myanmar, Çin ve Japon Ryukyu adalarına kadar yayılacak. Güneş tutulması sırasında, Pasifik’te Ay, Güneş’i 6 dakika 39 saniye süresince tamamıyla…

ile etiketlenmiş       

Dünyanın yarısı karanlığa gömülecek –

Dünyanın yarısı karanlığa gömülecek –

Çin, Hindistan, Güney ve Doğu Asya, Japonya, Endonezya’nın kuzeyi ve Filipinler’de 258 kilometre genişliğindeki hat üzerinde 22 Temmuzda meydana gelecek güneş tutulması sırasında, dünyanın gündüzü dolunay karanlığındaki akşama dönüşecek. AA muhabirinin, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden aldığı bilgiye göre, 2009 yılının ikinci ve son güneş tutulması, Asya’nın doğusu, Endonezya ve Pasifik Okyanusun’dan parçalı tutulma olarak izlenebilecek.

Tam tutulma, ayın gölgesinin Türkiye saati ile…

ile etiketlenmiş     

Domuz gribi küreselleşiyor

Domuz gribi küreselleşiyor

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi alarmının en yüksek seviye olan 6’ya çıkarıldığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 41 yıl sonra ilk küresel grip salgını olarak, domuz gribi salgınını ilan etti.

DSÖ, bugün Cenevre’de yapılan acil toplantıdan sonra üye ülkelere gönderdiği açıklamada, salgın alarmının 5. aşamadan ”küresel grip salgınının başladığı” anlamına gelen 6. aşamaya yükseltildiğini bildirdi.

Örgütün bu kararının, ABD, Avrupa, Avustralya, Güney Amerika ve dünyanın…

ile etiketlenmiş     

İnsanoğlu kurtuluşu Mars’ta arıyor

İnsanoğlu kurtuluşu Mars’ta arıyor

NASA’nın 13 bin yıl önce Mars’tan koparak dünyaya düşen bir göktaşında yeniden yaptığı araştırmada yaşam izlerine rastlandığını açıklaması, Kızıl gezegende koloni kurulması tartışmalarını bir kez daha gündeme taşıdı. 2019 yılında Mars’a insan göndermeye hazırlanan ABD Uzay Araştırmaları Ajansı (NASA), Mars keşfi için Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ile güç birliğine giderken, Astrofizik Profesörü Osman Demircan da NASA’nın 50 yıl içinde Mars’ta yaşam merkezleri kurmak için çöllerde özel deneyler gerçekleştirdiğini söylüyor….

ile etiketlenmiş       

2010 Dünya Şampiyonası fikstürü

2010 Dünya Şampiyonası fikstürü

Dünya Basketbol Şampiyonası’nda kuraları İstanbul’da çekilirken, maç fikstürleri de belli oldu. A Grubu maçları Kayseri’de, B Grubu maçları İstanbul’da, C Grubu maçları Ankara’da ve D grubu maçları ise İzmir’de. Çırağan Palace Kempinski Oteli’nde yapılan grup kura çekiminin ardından, maç takvimlerinin oluştuğu fikstür de netleşti.

Türk Milli Takımı, grupta ilk maçını 28 Ağustos Cumartesi günü Fildişi Sahili ile yapacak.

Maçların İstanbul’da oynanacağı (B) Grubu’nda Amerika Birleşik Devletleri ile…

ile etiketlenmiş