Yazı etiketlendi ‘ekonomi’

Toplam 4 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1234

Türkiye Dış Borçta 38. Oldu

Türkiye Dış Borçta 38. Oldu

McKinsey Global Institute’ün şubat ayında yayınladığı Borç analizine göre Türkiye’nin kamu, özel sektör ve hane halkı borçlarının toplamının gayrisafi yurt içi hasılaya oranında dünyanın en borçlu 38. ülkesi oldu.

McKinsey’in araştırmasında ilk sırayı %400 ile Japonya aldı. Rapora göre Japonya’nın son 7 yıllık dönemdeki borçlarının artışının neredeyse tamamı devlet kaynaklı olurken , hane halkı borcu ise çok az bir miktar olsa da geriledi.

Listenin ikinci sırasını %390 ile İrlanda oluşturdu. İrlanda da devlet…

Akkuyu’da İlk İhale Cengiz İnşaat’ın

Akkuyu’da İlk İhale Cengiz İnşaat’ın

Akkuyu Nükleer Santrali’nin Deniz hidroteknik işlerinin projelendirme ve inşaat ihalesini Cengiz İnşaat Kazandı.

Dokuz şirketin teklif verdiği ihalenin mali detayları açıklanmadı. Akkuyu’ya yapılacak olan nükleer santral için 20 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Santralin kapasitesi 4800 MW olacak.

 

 

 

ile etiketlenmiş         

Ekvador’da Azami Maaş Uygulaması Başlıyor

Ekvador’da Azami Maaş Uygulaması Başlıyor

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da yeni bir yasa ile dünyada ilk kez maaşlara tavan ücret uygulaması yürürlüğe girecek. Yasaya göre şirketlerin üst düzey çalışanlarına verebilecekleri maaş asgari maaşın 20 katını aşamayacak.

İşsizliğin 4.1 ile bölgesinde en düşük seviyede bulunduğu ülkenin ekonomi bakanı yeni iş kanuna eklediği madde ile ülkedeki gelir adaletsizliğini de azaltmayı planlıyor. Latin Amerika’nın en az yoksulluk oranına da sahip olan…

28 bin TL’ye sıfır cip

28 bin TL’ye sıfır cip

Bir otomobil firmasının Bursa ana bayisinin genel müdürü Feridun Türegün, Türkiye’de otomotiv sektörünün ÖTV’ye yapılan indiriminin ardından büyük bir hareketlilik yaşadığını, kendileri de dahil birçok firmanın talebi karşılamakta güçlük çektiğini söyledi.

Özellikle ÖTV indirimi ile büyük fiyat düşüşlerinin olduğu 1600 cc motor büyüklüğüne kadar araçların satışında inanılmaz artış olduğunu dile getiren Türegün, ÖTV’de oranların yükseltilmesinden sonra satışların bir miktar azaldığını, ancak son günlerde yine haraketli günler geçirdiklerini anlattı.

ile etiketlenmiş         

İstanbul’a yepyeni bir ünvan daha

İstanbul’a yepyeni bir ünvan daha

Türkiye’nin IMF ile gerçekleştireceği zirve öncesinde İstanbul, Uluslararası Finans Merkezi ilan edildi. Yüksek Planlama Kurulu’nun kararı dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bakan Babacan krizin bu çalışmanın hızlanmasını sağladığını belirterek, “İstanbul yatırımları cezbedecek bir yapıya kavuşacak” dedi.

Hükümetin 2006 yılından bu yana üzerinde çalıştığı, İstanbul’un uluslararası finans merkezi haline getirilmesi projesi, dün Resmi Gazete’de yayınlanan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla resmileşti. Türkiye’nin IMF ile gerçekleştireceği zirve öncesinde, İstanbul…

ile etiketlenmiş       

Konutta ve sanayide elektrie zam

Konutta ve sanayide elektrie zam

1 Ekim 2009 tarihinden geçerli olmak üzere sanayi elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 9,85, konut elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,68 oranında artırıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) bugünkü toplantısında toptan elektrik fiyatlarına yapılan zammın ardından, nihai tüketiciye yansıyacak perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek, karara bağladı.

ile etiketlenmiş       

Merkez bankası faiz indirdi

Merkez bankası faiz indirdi

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında, banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verdi. Buna göre, gecelik borçlanmalarda faiz oranı yüzde 7,75’ten yüzde 7,25’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 10,25’ten yüzde 9,75’e çekildi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez…

ile etiketlenmiş     

ÖTV indirimi 30 Eylül’de sona erecek

ÖTV indirimi 30 Eylül’de sona erecek

Normal değerinin 2-3 bin lira altında otomobil almayı düşünenlerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Çünkü ÖTV indirimi 30 Eylül’de sona eriyor. İndirimli fiyattan otomobil almanın son günü olan 30 Eylül’ün yaklaşmasıyla birlikte firmalar arasında fiyat rekabeti de son noktaya geldi.

ile etiketlenmiş   

Bu otomobili beğenmeyenin parası iade edilecek

Bu otomobili beğenmeyenin parası iade edilecek

General Motors (GM), ABD’de başlattığı yeni bir uygulama ile grup bünyesindeki herhangi bir markadan alınan otomobilin, yeni sahibi tarafından beğenilmediği taktirde 2 ay içinde sebebi ne olursa olsun aracın alınıp parasının iade edileceğini açıkladı. 14 Eylül ve 30 Ekim tarihleri arasında uygulanan bu uygulamanın Buick, Cadillac, Chevrolet veya GMC markaları için geçerli olduğu belirtilirken, daha önce hiç bir otomobil firmasının benzer bir kampanya yapmadığına dikkat çekildi. Geri dönen her…

ile etiketlenmiş       

Toptan elektriğe yüzde 21,08 zam

Toptan elektriğe yüzde 21,08 zam

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu elektriğin toptan satış fiyatına, TETAŞ’ın zam talebini kabul etti. TETAŞ zammı yüzde 20 istemişti EPDK yüzde 21,08 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı.

ile etiketlenmiş         
Toplam 4 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1234