Yazı etiketlendi ‘enerji’

Nükleersiz Bir Türkiye Mümkün mü?

Nükleersiz Bir Türkiye Mümkün mü?

Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaatı başlarken nükleer enerji karşıtları da propagandalarına devam ediyor. Peki nükleer enerjisiz bir Türkiye mümkün mü?

Türkiye mevcut durumda elektriğinin %43’ünden fazlasını doğalgazla, %25’ini de kömürle elde ediyor. Hidroelektrik üretimi %25, rüzgar ise %5 e yakın pay ile yer alıyor.

Enerjinin %65’ten fazlası ise çevreye ağır tahribatı olan kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlarla elde ediliyor.

Dünyadaki elektrik üretiminin ise %40’ı kömür, %23’ü doğalgaz, %17’si hidroelektrik ve %11’i…

ile etiketlenmiş       

Akkuyu’da İlk İhale Cengiz İnşaat’ın

Akkuyu’da İlk İhale Cengiz İnşaat’ın

Akkuyu Nükleer Santrali’nin Deniz hidroteknik işlerinin projelendirme ve inşaat ihalesini Cengiz İnşaat Kazandı.

Dokuz şirketin teklif verdiği ihalenin mali detayları açıklanmadı. Akkuyu’ya yapılacak olan nükleer santral için 20 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Santralin kapasitesi 4800 MW olacak.

 

 

 

ile etiketlenmiş         

Türkiye’de Elektrik Üretimi Fosil Yakıtlardan

Türkiye’de Elektrik Üretimi Fosil Yakıtlardan

Türkiye’nin her geçen yıl artan elektrik tüketimi yeni hidrolik santral yatırımlarına rağmen katı yakıtlarla karşılanıyor. HES ve Nükleer enerjinin tartışıldığı günlerde TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın yayınladığı elektrik üretimi grafiği enerji konusunda çok yol katetmemiz gerektiğini ortaya seriyor.

Grafiğe göre elektrik enerjimizin %43.5’i Doğalgaz ve LNG’den, %24’ü ise kömürden elde ediliyor. %26’sı ise hidroelektrik santralleri tarafından üretiliyor. Rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ise %5’i geçmiyor.

ile etiketlenmiş

Putin’den Türkiye’ye güzel haber!

Putin’den Türkiye’ye güzel haber!

Rusya üzerine araştırmalar yapan uzmanların yer aldığı Valday Grup’la görüşmesinde Putin’in, Türkiye ile enerji ilişkilerine değindiği ve bu konuda Ukrayna’nın yerini gelecekte Türkiye’nin alabileceğini söylediği ortaya çıktı. Rusya, Avrupa doğalgaz sevkiyatının yüzde 80’inini Ukrayna üzerinden yapıyor. Bu ülke ile siyasi ve ekonomik konularda sorun yaşayan Moskova, enerji ulaşım yollarını çeşitlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kuzey Akım doğalgaz boru hattı ile Avrupa’nın kuzeyine ulaşmayı planlayan Moskova, Güney Akım doğalgaz boru hattı…

ile etiketlenmiş