Yazı etiketlendi ‘internet’

Apple’ı kurdu ama ‘genişbant’ı bile yok

Apple’ı kurdu ama ‘genişbant’ı bile yok

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın genişbant internet kullanamadığı ortaya çıktı.

Yaptığı açıklamada, Kalifornia’daki evinde genişbant internetin olmadığını söyleyen Wozniak, sık sık olduğu gibi yine şaşkınlık yarattı.

Hürriyet’in haberine göre Wozniak, kendisini 3G ve LTE gibi kablosuz bağlantılara mecbur eden durumu şu sözlerle ifade etti:

“Şehrin ana bölümünden bir kilometre dışarda yaşıyorum. Genişbant, benim şehrimde bir tekel. Bunun anlamı, genişbantı bir kablo şirketinden alabilirsiniz…

ile etiketlenmiş             

O gece internete aslında neler oldu?

O gece internete aslında neler oldu?

Birkaç saat süren bu kesintinin nedeni belli oldu. Türkiye’yi dış dünyaya bağlayan fiber optik kabloların Romanya’dan geçen kısmında gelen kopma, internet trafiğini felç etmeye yetti. Altyapıyı sağlayan Türk Telekom, internet kullanıcılarının bu kesintiden en az şekilde zarar görmesini sağlamak için alternatif bağlantı yollarını devreye sokarak devasa veri trafiğini yeniden hayata geçirdi.

ile etiketlenmiş   

Askerlik işlemleri artık internette

Askerlik işlemleri artık internette

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarınca yürütülen faaliyetlerin modern bir bilgi sistem otomasyonu ile yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hizmete sokulan MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla, yarından itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağını açıkladı.

ile etiketlenmiş       

Cep’te interneti ucuz kullanmak için…

Cep’te interneti ucuz kullanmak için…

Buna göre1 GB’lik paket 29 liradan başlayacak. Mobil TV tarifesi ise aylık 4.95 TL. Turkcell, 3G tarifleri ve hizmetlerini sunmak için dün bir tanıtım toplantısı düzenledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv konuşmasına 3G ile yeni bir dönemin kapısının açıldığını söyleyerek başladı. Ciliv sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada 100 ülkede kullanılan bu teknolojiden Türk halkı mahrum kalamazdı. Bunun için de 2009’da 2.1 milyar TL yatırım yaptık. Yeni bir dönem başlıyor artık….

ile etiketlenmiş         

Cep’te kontörlü internet dönemi…

Cep’te kontörlü internet dönemi…

Erhan BAŞYURT yazdı… Cep telefonlarında görüntülü konuşma imkânı sağlayan 3G haftaya başlıyor. Turkcell’in yeni dönem hazırlıklarına dün yer vermiştim. Bugün de Vodafone’nun çalışmalarını aktarmak istiyorum. Bir grup gazeteciye Boğaz’da tanıtım turu yapan Vodafone adeta “3G şovu” yaptı. Hâlihazırda 16 ülkede 33 milyon insana bu hizmeti veren Vodafone, tecrübesine güveniyor. Türkiye’ye bu bilgi birikimini yansıtma çabası içindeler. Diğer ülkelerdeki abone alışkanlıkları bakımından iki husus dikkat çekici…

Birincisi, cepten görüntülü…

ile etiketlenmiş       

Film gibi operasyon

Film gibi operasyon

İnternet hesapları üzerinden yaptıkları milyonlarca liralık vurgunların ardından hiç iz bırakmadan ortalardan kaybolan hacker çetesi film gibi bir operasyonla çökertildi.

8 milyon TL’yi banka hesaplarından boşalttıkları tespit edilen hackerların e-devlet ve banka internet sitelerinin sahtelerini yaptıkları ortaya çıktı. Dünyadaki anti virüs programlarının büyük çoğunluğunun tespit edemediği virüs yazılımları yazdıkları belirlenen hackerların çoğunun bilişim suçları sabıkalısı oldukları belirlendi.

Türkiye ve dünyadaki bilişim hırsızlıkları olaylarında başrol oynayan sanal hırsızlara…

ile etiketlenmiş   

Internet Explorer’a Avrupa darbesi

Internet Explorer’a Avrupa darbesi

Avrupa Birliği, Microsoft’un rakip internet tarayıcılara işletim sisteminde yer verme sözünü kabul etti ve uzun süredir devam eden anti-tekel davası böylece sonlandı. Artık bundan böyle Microsoft’un işletim sistemlerinden birini bilgisayarına kurmak isteyen kullanıcılar Internet Explorer yerine Firefox, Opera ve Safari gibi alternatif web tarayıcıları bilgisayarlarına kurabilecek.

Rekabet Komisyoneri Neelie Kroes, yaptığı açıklamada milyonlarca Avrupalı tüketicinin internet tarayıcı seçiminden fayda sağlayacağını ve internet şirketlerini inovasyon yaratma konusunda teşvik edeceğini…

ile etiketlenmiş