Yazı etiketlendi ‘ırak’

Toplam 3 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.123

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Başkan Barack Obama, Amerikan kuvvetlerinin gelecek Ağustos’a kadar Irak’tan çekilmesi konusunda kararlı olduğunu açıkladı. Obama, bugün Beyaz Saray’da Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yle görüştü. Başkan görüşmeden sonra, Amerika ve Irak’ın güvenlik konusunun ötesine geçerek daha çok ekonomi ve ticaret konularını konuşmaya başladıklarını söyledi.

İki lider de Irak’ta seçimlerin planlandığı gibi Ocak’ta yapılmasının önemini vurguladı. Maliki, Obama’yla Irak’a uygulanan Saddam Hüseyindöneminden kalma uluslararası yaptırımların kaldırılması konusunu da ele aldıklarını belirtti.

ile etiketlenmiş           

Türkiye Irak arasında 48 anlaşma

Türkiye Irak arasında 48 anlaşma

Irak temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı El Maliki ile ortak basın toplantısı düzenledi Erdoğan Irak’la imzalanan anlaşmaların ve yeni yatırım olanaklarını anlattı. Başbakan Erdoğan Irak Başbakanı Maliki ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki işbirliği alanında alınan kararları açıkladı.

Erdoğan 9 bakanla geldiği Irak’ta 40 dolayında anlaşma imzalandığını enerjiden ulaştırmaya ve birçok alanda ortak çalışma yapılması kararı alındığını belirtti.

Erdoğan Türkiye’nin Irak’a verilen su…

ile etiketlenmiş     

Bağdat’ta patlama: 5 ölü

Bağdat’ta patlama: 5 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyinde, bir berberde bomba patlaması sonucu 5 kişi öldü. Irak polis yetkilisi, başkentin 20 kilometre kadar güneyinde bulunan Yusufiye’deki berberde müşterilerin tıraş olduğu sırada meydana gelen patlamada 10 kişinin de yaralandığını belirtti. Irak’ta şiddet olayları azalmasına rağmen, militanlar zaman zaman sivilleri hedef almaya devam ediyor. Direnişin had safhada olduğu iki yıl önce, militanlar, Batı tarzı kesim yapan berberleri daha sık hedef alıyordu.

ile etiketlenmiş       

Felluce’de Bomba Patladı: 8 Ölü

Felluce’de Bomba Patladı: 8 Ölü

Irak’ın Felluce kentinde bir pazar yerinde patlayan bomba en az 8 kişinin ölümüne yol açtı. Yetkililer, bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 30 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bu, son günlerde Felluce’yi de içine alan Anbar vilayetindeki ikinci büyük bombalı saldırı oluyor.

Dün de Anbar’a bağlı Haditha kasabasında bir cenaze çadırına giren intihar bombacısı en az 6 kişiyi öldürmüş, 15 kişiyi de yaralamıştı.

ile etiketlenmiş       

Irak’ta İntihar Saldırısı: 7 Ölü

Irak’ta İntihar Saldırısı: 7 Ölü

Irak’ta bugün düzenlenen intihar saldırısında 7 polis memuru hayatını kaybetti. Emniyet yetkililerinin açıklamasına göre, saldırı batıdaki Ramadi kasabası yakınlarında düzenlendi. Bir intihar komandosu, kullandığı tankeri Ramadi’ye 35 km mesafedeki polis karakolunun önünde havaya uçurdu. Patlamada 7 polis öldü, 10 kişi yaralandı.

ile etiketlenmiş       

Irak’ta bombalı saldırı: 7 ölü

Irak’ta bombalı saldırı: 7 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye kasabasında pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 21 kişi yaralandı. Polis kaynakları, saldırının, alışverişin en yoğun olduğu, iftar öncesi saatlerde düzenlendiğini belirtti. Bombanın pazar yerine önceden yerleştirildiği kaydedildi, başka bir açıklama yapılmadı.

ile etiketlenmiş         

TSK: Tezkere Uzatılsın

TSK: Tezkere Uzatılsın

enelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Ferit Güler, sınır ötesi harekat yetkisinin uzatılmasına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı teklifinin Başbakanlığa sunulduğunu bildirdi. Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD’nin Irak’tan çekilme planları çerçevesinde İskenderun’da 12 kişilik bir heyetin inceleme yaptığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Tümgeneral Güler, bu konu ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na resmi bir talep gelmediğini söyledi.

Tümgeneral Güler, sınır ötesi harekat yetkisi süresinin…

ile etiketlenmiş           

Bağdat’ta Kısa Aralıklarla Patlayan Bombalar 3 Can Aldı

Bağdat’ta Kısa Aralıklarla Patlayan Bombalar 3 Can Aldı

Irak güvenlik ve sağlık yetkilileri Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda en az 3 kişinin öldüğünü, 22 kişinin de yaralandığını açıkladı. Polis, iki bombanın Irak Sağlık Bakanlığı ve diğer hükümet ofislerinin bulunduğu bölgede birkaç dakika aralıkla patladığını duyurdu. Bağdat’ın başka bir bölgesinde ise bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonusu bir sivil öldü, bir kişi de yaralandı.

ile etiketlenmiş         

Irak’ta minibüse bomba: 4 ölü

Irak’ta minibüse bomba: 4 ölü

Irak’ın güneyinde, bir minibüste bombanın patlaması sonucu ilk bilgilere göre 4 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Polisin verdiği bilgiye göre, Bağdat’ın 80 kilometre güneyindeki Kerbala yakınlarında düzenlenen saldırıda, minibüse yerleştirilen bomba infilak etti. Saldırıyla ilgili henüz ayrıntılı bilgi verilmedi. Irak’ta, bugün Ramadi kenti yakınlarında da bomba yüklü araçla düzenlenen bir başka saldırıda 8 kişi ölmüş, 16 kişi yaralanmıştı.

ile etiketlenmiş         

Irak, Suriye sınırına takviye polis yığdı

Irak, Suriye sınırına takviye polis yığdı

Irak’ın batısındaki Anbar vilayetinin emniyet müdürü Tümgeneral Tarık Yusuf, sınıra yerleştirilenlerin boşlukları doldurmayı amaçlayan acil güç olduğunu belirterek, talimatın bizzat Başbakan Nuri El Maliki’den geldiğini söyledi. Yusuf, polislerin bir kısmının sınıra yerleştirildiğini, diğerlerinin de yolda olduğunu kaydederek, bombalı saldırılar konusunda hükümetin Suriye’yi suçladığını, Bağdat’taki yetkililerin Suriye’den bir tehdit olduğuna dair istihbaratı olduğunu ifade etti.

ile etiketlenmiş     
Toplam 3 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.123