Yazı etiketlendi ‘obama’

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Başkan Barack Obama, Amerikan kuvvetlerinin gelecek Ağustos’a kadar Irak’tan çekilmesi konusunda kararlı olduğunu açıkladı. Obama, bugün Beyaz Saray’da Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yle görüştü. Başkan görüşmeden sonra, Amerika ve Irak’ın güvenlik konusunun ötesine geçerek daha çok ekonomi ve ticaret konularını konuşmaya başladıklarını söyledi.

İki lider de Irak’ta seçimlerin planlandığı gibi Ocak’ta yapılmasının önemini vurguladı. Maliki, Obama’yla Irak’a uygulanan Saddam Hüseyindöneminden kalma uluslararası yaptırımların kaldırılması konusunu da ele aldıklarını belirtti.

ile etiketlenmiş           

Obama Gül’le Görüştü

Obama Gül’le Görüştü

Başkan Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Telefon görüşmesinde Türkiye – Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci değerlendirildi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre görüşmede bu sürecin devam etmesinin önemi vurgulandı. Obama ve Gül görüşmelerinde Afganistan’daki gelişmeleri de ele aldı. Beyaz Saray açıklamasına göre Obama Türkiye’nin Afganistan’daki katkılarından dolayı Gül’e teşekkür etti. Beyaz Saray iki liderin önümüzdeki haftalarda bu konuyu değerlendirmeye devam edeceklerini açıkladı.

Başkan…

ile etiketlenmiş       

Obama davet etti, Erdoğan gidiyor

Obama davet etti, Erdoğan gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ülkesine davet etti. 29 Ekim olarak belirlenen tarihin kesinleşmesi durumunda Erdoğan, İran üzerinden ABD’ye doğru yola çıkacak.

ile etiketlenmiş       

“Nobel Barış Ödülü” Obama’nın

“Nobel Barış Ödülü” Obama’nın

“Nobel Barış Ödülü” ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama’nın. Dünyanın prestiji en yüksek ödülü olarak kabul edilen Nobel ödüllerinden barış ödülünü, ABD Başkanı Obama kazandı. ABD’nin ilk Afrika kökenli başkanı olan Obama’nın, dünyada nükleer silah stokunun azaltılması çağrıları ve dünya barışı için çalışması nedeniyle 10 milyon İsveç Kronu değerindeki bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. Ödülün, Obama’ya 10 Aralıkta Oslo’da yapılacak törenle takdim edileceği kaydedildi.

ile etiketlenmiş   

Obama İsrail ve Filistin’i Yeniden Görüşmeye Çağırdı

Obama İsrail ve Filistin’i Yeniden Görüşmeye Çağırdı

Başkan Barack Obama, İsrailli ve Filistinli liderleri barış görüşmelerini yeniden başlatmaya çağırdı. New York’ta İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile üçlü bir görüşme yapan Obama, tüm tarihe ve iki taraf arasındaki güvensizliğe rağmen ileri adım atma yolu bulunması gerektiğini söyledi.

Obama, barış görüşmelerini yeniden başlatacak bir zemin hazırlamada ilerleme kaydedildiğini ancak yapılması gereken çok şey olduğunu da vurguladı.

Obama, ayrıca Amerika’nın…

ile etiketlenmiş       

Obama’dan tarihi karar

Obama’dan tarihi karar

Obama, ülkesinin bu konudaki politikasının değiştiğini bir basın toplantısıyla açıkladı. Proje ile ilgili maliyetler konusuna değinen ABD başaknı Obama, füze kalkanı konusunda Polonya’nın da projenin içinde olması nedeniyle Rusya’nın rahatsızlık duyduğuna da vurgu yaptı. Obama, konu ile ilgili ülkesinin güvenliği açısından daha faydali bir planın üzerinde çalışıldığını ve uygulamaya konulacağını da açıkladı.

ile etiketlenmiş     

Tereddüde yer yok

Tereddüde yer yok

ABD bir kez daha 11 Eylül kurbanlarını andı. Washington’da kurban aileleriyle buluşan Başkan Obama, “Terörle mücadelede tereddüde yer yok” dedi

ile etiketlenmiş         

Obama’nın çevre bakanı istifa etti

Obama’nın çevre bakanı istifa etti

ABD Başkanı Barack Obama’nın özel çevre danışmanı Van Jones, görevinden istifa etti. Beyaz Saray, mart ayından beri Barack Obama’nın çevre danışmanı olarak çalışan Van Jones’un istifasını içeren mektubu bugün yayımladı. Jones’un ise, dünkü tarihli mektubunda istifasının, ”bugünden itiberen geçerli olduğunu” yazdığı bildirildi.

Washington Post gazetesindeki haberde, Jones’un imzasının, ”Bush yönetiminin, savaş ilan etmek için bahane yaratmak amacıyla 11 Eylül olaylarına bilerek olanak çıkardığı” yönündeki bir dilekçenin altında bulunduğu…

ile etiketlenmiş       

Obama’nın başkanlığı tehlikede

Obama’nın başkanlığı tehlikede

Obama, ABD’nin ilk siyahi başkanı olduktan sonra ortaya atılan bir iddia, 6 ayda bir kar topu gibi büyüdü, ve sonunda küresel ekonomik kriz ya da terörden sonra ülkenin en çok tartışılan konusu haline geldi.. Amerikan Anayasasına göre, bir insanın ABD başkanı olmak için tek şeye ihtiyacı var: ABD sınırları içinde doğmak. yani sonradan vatandaş olmamak..

Sağcı ve Cumhuriyetçi kesim, Obama başkan olduktan sonra bir kampanya başlatarak, Obama’nın Hawai’de…

ile etiketlenmiş       

Ganalılar Obama’ya kavuştu

Ganalılar Obama’ya kavuştu

Ganalılar, ülkelerini ziyaret edecek ABD’nin ilk siyahi başkanı Barack Obama’yı saatler öncesinden heyecanla beklemeye başladı. Obama tişörtleri giyen Ganalılar, kasketlerini takıp sokaklarda dans etti. Başkan Obama’yı taşıyan Air Force One uçağı Gana’nın başkenti Akra’ya yerel saatle akşam 21.00’de indi.

ile etiketlenmiş       
Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12