Yazı etiketlendi ‘savaş’

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Obama: ‘Irak’tan Çekilmeye Kararlıyız’

Başkan Barack Obama, Amerikan kuvvetlerinin gelecek Ağustos’a kadar Irak’tan çekilmesi konusunda kararlı olduğunu açıkladı. Obama, bugün Beyaz Saray’da Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yle görüştü. Başkan görüşmeden sonra, Amerika ve Irak’ın güvenlik konusunun ötesine geçerek daha çok ekonomi ve ticaret konularını konuşmaya başladıklarını söyledi.

İki lider de Irak’ta seçimlerin planlandığı gibi Ocak’ta yapılmasının önemini vurguladı. Maliki, Obama’yla Irak’a uygulanan Saddam Hüseyindöneminden kalma uluslararası yaptırımların kaldırılması konusunu da ele aldıklarını belirtti.

ile etiketlenmiş           

İsrail’e bir kötü haber daha

İsrail’e bir kötü haber daha

İsrail ve Hamas’ı, Gazze’de Aralık 2008-Ocak 2009 tarihlerinde çatışmalarda savaş suçu da dahil uluslararası insani hukuk kurallarını çiğnemekle itham eden Goldstone Raporu’nun yakında BM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor. BM Genel Kurul sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, geçen cuma BM İnsan Hakları Konseyi’nde onaylanan raporun bir kopyasının Genel Kurul Başkanı Dr. Ali Treki’nin eline ulaştığı bildirildi.

ile etiketlenmiş       

İsrail, Filistinli gençlerin organlarını mı çalıyor?

İsrail, Filistinli gençlerin organlarını mı çalıyor?

İsveç’te yayımlanan bir gazete, İsrail askerlerinin, Filistinlileri organlarını çalmak amacıyla öldürdüğünü iddia etti. İsrail basınına habere göre, İsveç’in önde gelen gazetesi “Aftonbladet”, “Çocuklarımızın organlarını yağmalıyorlar” başlıklı haberinde, Filistinlilerin, “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da İsrail askerlerinin, yakaladıkları gençlerin cesetlerini organları kayıp şekilde teslim ettiği” iddiasını aktardı.

ile etiketlenmiş       

Irak yeni savaşın eşiğinde

Washington Post gazetesi, Kuzey Iraklı Kürtler ile Irak Hükümetinin savaşın eşiğinde olduğunu yazdı. Barzani, anlaşma olmazsa savaşın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gazeteye konuşan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, iki tarafın 28 Haziran’da savaşın eşiğine geldiğini, anlaşma olmazsa savaşın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gazeteye göre, Irak Merkezi hükümeti, Kürt nüfusun yoğun olduğu Mahmur’a asker gönderince Bağdat’la Erbil arasında ipler gerildi.

ile etiketlenmiş       

Alman iddiası: İsrail İran’a saldıracak

Alman iddiası: İsrail İran’a saldıracak

Almanya’da yayınlanan günlük gazetelerden Bild, İsrail’in İran’a saldırı hazırlığı içinde olduğunu yazdı ve “İsrail bu yaz İran’ın atom depolarını tahrip edecek mi?” diye sordu. Almanya’nın en çok satan ve İsrailli kaynaklara yakınlığıyla tanınan Bild gazetesi, İran’ın altı ay içinde atom bombası yapabileceğini ve İsrail’in de bundan önce İran’a saldırabileceğini iddia etti. Alman gazete, İsrail’in saldırısının “İran’ın atom tesislerine yönelik olabileceği” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Dün de haftalık haber…

ile etiketlenmiş     

İsrail’in bu yaptığı İran’a gözdağı mı?

İsrail’in bu yaptığı İran’a gözdağı mı?

İsrail basınında yer alan, bazıları Arap kaynaklara dayanılarak verilen haberlerde, donanma gemilerinin geçişi, İran’a bir uyarı olarak değerlendiriliyor. Aynı kaynaklara göre, Hanit ve Eylat adlı savaş gemilerinin Sa’ar 5 sınıfı gemiler olduğu belirtiliyor.

ile etiketlenmiş       

Ankara Çin için devrede

Ankara Çin için devrede

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dostluğuna önem verdikleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Uygurların kaderiyle ilgili olarak en kısa zamanda bölgede sükunetin sağlanması için gerekli tedbirleri almak konusunda adımlar atmalarını beklediklerini bildirdi. Davutoğlu, Çin’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki gelişmelerle ilgili olarak ise dünden bu yana Dışişleri Bakanlığında oluşturulan bir birim ile gelişmeleri yakinen takip ettiklerini ifade etti.

ile etiketlenmiş       

Doğu Türkistan’da acı bilanço açıklandı

Doğu Türkistan’da acı bilanço açıklandı

Almanya’dan telefonla AFP’ye açıklamalarda bulunan Can, bölgedeki görgü tanıklarına dayanarak, “Bazıları bize 600 diyor, bazıları 800. Biz de 600 ila 800 arasında kişinin öldüğünü sanıyoruz. 150 kişi, Urumçi’deki Sincan traktör fabrikasında hayatını kaybetti” dedi. Can, 2 Uygur öğrencinin parçalanarak öldürüldüğü ve ceset parçalarının Uygurları korkutmak için Tıp Fakültesi çıkışında gösterildiğini de kaydetti. Çinli yetkililer, pazar günü çıkan olaylarda ölü sayısını 156 olarak veriyor.

ile etiketlenmiş         

Doğu Türkistan’da katliam: 140 ölü

Doğu Türkistan’da katliam: 140 ölü

Eski adıyla Doğu Türkistan olarak bilinen Çin’in kuzey batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin merkezi Urumçi’de, dün akşam saatlerinde meydana gelen olaylarda 140 kişi hayatını kaybetti. Olaylarda 828 kişi yaralandı. Urumçi kentinde dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ile etiketlenmiş     

Aliyev’den savaş tehdidi

Aliyev’den savaş tehdidi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, öyle sözler etti ki dünya irkildi. Aliyev’in tehditi ise Ermenistan’a yönelik. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin toprak bütünlüğünün sağlanması için her an askeri güce başvurmaya hazır olduklarını ve böyle bir gelişmenin yaşanması durumunda uluslararası hukuk ve kararların Azerbaycan’ın yanında olacağını açıkladı.

Azerbaycan silahlı kuvvetleri kuruluşunun 91’nci yıldönümünde Ermenistan ile aralarındaki Karabağ itilafı hakkında sert açıklamalar yapan Aliyev, “Azerbaycan savaş halinde yaşamaya devam ediyor. Bunun…

ile etiketlenmiş     
Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12