Yazı etiketlendi ‘taleban’

Washington Post’tan ilginç iddia

Washington Post’tan ilginç iddia

Afganistan ile Pakistan’daki Taliban ve El Kaide kamplarında silahlı eğitim gören batılıların sayısı artıyor. Washington Post, Amerikalı ve Avrupalı istihbarat birimlerine dayandırdığı haberinde, Ocak ayından bu yana Almanya’dan 30 kişinin Taliban kamplarında eğitim görmek için Pakistan’a gittiğini bildirdi. Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA’in, Afganistan ve Pakistan’da Taliban ile El Kaide’nin üst düzey isimlerine karşı başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğini vurgulayan gazete, ”Bu gelişmelere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nden ve Batı ülkelerinden…

ile etiketlenmiş     

Pakistan ordusu kara saldırısı başlattı

Pakistan ordusu kara saldırısı başlattı

Adları gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan iki Pakistan istihbarat yetkilisi, askeri operasyonun bugün erken saatlerde başladığını belirtti. Operasyon hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen yetkililer, kara birliklerinin hedefinin Taliban mevzileri olduğunu söyledi. Yetkililerden birisi Taliban militanlarına karşı hava saldırıları da başlatıldığını kaydetti.

ile etiketlenmiş     

Pakistan’da Taleban’a Yeni Darbe

Pakistan’da Taleban’a Yeni Darbe

Pakistan’ın kuzeybatısında düzenlenen iki Amerikan füze saldırısında en az 8 Taleban militanı öldürüldü. Pakistan istihbarat yetkilileri, Güney Veziristan’da, Afgan sınırı yakınlarında, pilotsuz bir Amerikan uçağından atılan füzelerin Taleban liderlerinden İrfan Mesut’un evini vurduğunu bildirdi.

Yetkililere göre, füzeler Wana kasabasının yaklaşık 60 kilometre kuzeyindeki bir evi yerle bir etti. Saldırıda beş militan ölürken, en az altısı da yaralandı. Ölen militanlardan ikisinin Özbek olduğunu sanılıyor.

ile etiketlenmiş       

El Zevahiri’den Yeni Video

El Zevahiri’den Yeni Video

El Kaide’nin ikinci lideri, son yayınladığı video mesajında Amerika’daki 11 Eylül terör saldırılarına değindi. Ayman el Zevahiri’nin mesajı, diğer El Kaide sorumlularının da konuşmalarının bulunduğu, “Batı ve Karanlık Tünel” adlı iki saate yakın video kayıtta yer alıyor. İslamcı İnternet sitelerinde yayınlanan videoda, geçen yılki ekonomik kriz ve Obama’nın başkanlığa seçilmesi gibi olaylardan söz ediliyor. Zevahiri, Başkan Obama’yı, eski Başkan Bush gibi ikiyüzlü olmakla suçluyor.

Videoda…

ile etiketlenmiş       

Pakistan’da 5 Taleban Lideri Yakalandı

Pakistan’da 5 Taleban Lideri Yakalandı

Pakistan ordusu, Taleban örgütünün, Swat Vadisindeki beş önemli liderinin yakalandığını açıkladı. Askeri sözcü Athar Abbas, yakalananlar arasında başlarına 120 bin dolar ödül konmuş bulunan Taleban sözcüsü Müslüm Han ve Mahmut Han’ın da bulunduğunu söyledi. Abbas, konuya ilişkin ayrıntı vermedi, ancak yapılan operasyonun başarılı olduğunu belirtti.

Öte yandan bir İngiliz gazetesi, yakalanan Taleban liderlerinin daha önce hükümetle barış görüşmeleri yaptığını bildirdi.

Pakistan İçişleri Bakanı, görüşme iddiasını reddetti…

ile etiketlenmiş       

Taleban İki Seçmenin Parmaklarını Kesti

Taleban İki Seçmenin Parmaklarını Kesti

Afganistan’da seçimleri gözlemleyen bir grup, Taleban’ın seçim öncesi tehditlerini gerçekleştirdiğini ve parmaklarında oy mürekkebi bulunan seçmenlerin parmaklarını kestiğini açıkladı. Uluslararası gözlemciler ise seçim sürecinin genel anlamda pozitif bir atmosferde geçtiğini ve demokratik bir ortamda gerçekleştirildiğini belirtti.

ile etiketlenmiş     

Taleban Militanları Arasında Liderlik Çatışması

Taleban Militanları Arasında Liderlik Çatışması

Pakistan İçişleri Bakanlığı Taleban militanları arasında liderlik için çatışma çıktığını açıkladı. İçişleri Bakanı Rehman Malik Taleban lideri Beytullah Mesud’un yerine kimin geçeceğinin belirleneceği toplantıda çatışma çıktığını, en az bir Taleban komutanının öldürülmüş olabileceğini söyledi.

ile etiketlenmiş