Yazı etiketlendi ‘tsk’

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Genelkurmay ve Kuvvet Komutanları İstifa Etti

ile etiketlenmiş   

Askere sınırötesi için izin çıktı

Askere sınırötesi için izin çıktı

Açılım tartışmalarının gölgesinde kalacağı endişesi yersiz kaldı. Asker, bir yıl daha PKK için sınırötesine geçebilecek. TSK’ya sınırötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin bir yıl daha uzatılması TBMM’de kabul edildi.

ile etiketlenmiş     

Sınırötesi tezkeresi Meclis’te

Sınırötesi tezkeresi Meclis’te

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunması için Hükümete verilen yetkinin süresinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin TBMM’ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 17 Ekim’den geçerli olmak üzere sınır ötesi operasyonlara izin veren tezkerenin bir yıl daha uzatılmasıyla ilgili konunun Bakanlar Kurulunda ele alındığını ve tezkerenin imzalarının tamamlandığını kaydetti. Çiçek, ”Meclis açılır açılmaz mümkünse…

ile etiketlenmiş       

Ahmet Türk askerin sözüne taktı

Ahmet Türk askerin sözüne taktı

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılımda başlangıç noktasından uzaklaşıldığının görüldüğünü öne sürerek, ”bir tek terörist kalıncaya kadar devam edecek denmesi, bir anayasa değişikliği, af, ana dille eğitimin söz konusu olmaması. Şimdi bunlar gündemden çıkarsa o zaman neyi savunuyoruz veya neyi gündeme getiriyoruz” dedi.

Türk, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın Ankara Hilton’da verdiği resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, demokratik açılımda başlangıç noktasından uzaklaşıldığının görüldüğünü söyledi. Açılımın milli…

ile etiketlenmiş       

TSK’dan radikal karar

TSK’dan radikal karar

TSK, ‘Vietnam Sendromu’nu önlemek için Güneydoğu görevine sınırlama getirdi. Profosyenel orduya geçmek için takvim belirleyen Genelkurmay, 15 bin uzman alacak. Terörle mücadelede görev alacak profesyonel komandolar projesi 2010’da tamamlanıyor. İlk etapta 15 bin uzman erbaş alacak olan TSK, ‘Vietnam Sendromu’nu önlemek için Güneydoğu görevine 4 yıllık sınırlama getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), komando tugaylarının profesyonel askerlerden oluşması yönündeki projesini hızla devam ettiriyor. Terörle mücadele eden komando tugaylarında yalnızca…

ile etiketlenmiş     

Milli helikopter Atak görücüye çıkıyor

Milli helikopter Atak görücüye çıkıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) taarruz helikopteri ihtiyacını karşılaması beklenen ve Türkiye’nin 12 yıllık ihale süreci sonucunda karar verilen T-129 taarruz helikopterlerinin test niteliğindeki ilk gösteri uçuşu, 28 Eylül Pazartesi günü İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilecek. Milano’daki test uçuşu törenine, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ile üst düzey askeri yetkililerin katılması bekleniyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, T129 ATAK helikopteri üzerinde, ABD’nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirilmiş olan güçlendirilmiş…

ile etiketlenmiş     

TSK: Tezkere Uzatılsın

TSK: Tezkere Uzatılsın

enelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Ferit Güler, sınır ötesi harekat yetkisinin uzatılmasına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı teklifinin Başbakanlığa sunulduğunu bildirdi. Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD’nin Irak’tan çekilme planları çerçevesinde İskenderun’da 12 kişilik bir heyetin inceleme yaptığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Tümgeneral Güler, bu konu ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na resmi bir talep gelmediğini söyledi.

Tümgeneral Güler, sınır ötesi harekat yetkisi süresinin…

ile etiketlenmiş           

Genelkurmay Başkanlığı: Bir Haftada 13 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay Başkanlığı: Bir Haftada 13 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonlarda bir haftada 5’i ölü olmak üzere 13 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, terör örgütüne yönelik operasyonlarda Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde 5 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Açıklamaya göre ayrıca, Hakkâri merkezde 1, Yüksekova’da 2 ve Şanlıurfa merkez ile Suruç ilçesinde birer terörist olmak üzere 5 terörist sağ olarak ele geçirildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ise 3…

ile etiketlenmiş     

Havada dev imza!

Havada dev imza!

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, F-16 modernizasyonu projesi kapsamında envanterdeki 165 adet F-16 uçağının modernize edileceğini, üretilecek olan 30 adet yeni F-16 blok 50 uçağıyla birlikte ortak konfigürasyona sahip modern bir F-16 hava filosu kazanılacağını belirterek, ”Önümüzdeki 10 yıllık dönemde envantere girecek JSF uçaklarıyla birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın gelecekteki muharip yapısının oluşumu böylelikle tamamlanmış olacaktır” dedi.

ile etiketlenmiş     

Bedelli askerlik IMF önlem paketinden son anda çıktı

Bedelli askerlik IMF önlem paketinden son anda çıktı

Bedelli askerliğin çıkarılmasına yönelik yasal düzenlemenin, IMF ile stand-by anlaşması yapılması için hazırlanan ‘tedbir paketi’ çalışmaları sırasında da gündeme geldiği belirlendi. Ancak, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’nın karşı çıkması üzerine, sadece taslak olarak kaldığı belirlendi. IMF, stand-by anlaşması için Türkiye’den 2009, 2010 ve 2011 yılları için ek tedbir paketi hazırlaması istedi. Bu tedbirlerin büyüklüğünün de yaklaşık 50 milyar lira olması öngörüldü. Ekonomi yönetimi IMF’nin talep ettiği ek tedbirleri almak…

ile etiketlenmiş     
Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12