Yazı etiketlendi ‘yunanistan’

Çipras Türk Akımını Beğenmedi

Çipras Türk Akımını Beğenmedi

Yunanistan’ın yeni başbakanı Aleksis Çipras, Rusya Devlet Başkanı ile yaptığı ortak basın toplantısında Türk Akımı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çipras, Putin ile birlikte verdiği ortak basın toplantısında Türk Akımı adının kendilerine hoş gelmediğini ama Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacağını söyledi.

Güney Akım projesinin iptalinden sonra Türkiye üzerinden gelecek…

Bu da Kanal Edirne

Bu da Kanal Edirne

Türkiye Kanal İstanbul’u beklerken yeni bir kanal projesi de Edirne’de çıktı. Bu yıl Bulgaristan’dan gelen yüksek debili su ile sık sık sel tehlikesi geçiren Edirne için düğmeye basıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre göre Meriç nehri üzerine 7027 metre uzunluğunda drenaj ve tahliye kanalı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından açılacak. Ayrıca 3 ay içinde ihaleye çıkılarak 12.5 km’lik nehir yatağında…

ile etiketlenmiş                       

Altın Fiyatı Neden Yükseliyor?

Altın Fiyatı Neden Yükseliyor?

Son günlerde altın fiyatları hızla yükselirken vatandaş düğün sezonu gelmeden yaza altın stoklamaya çalışıyor.

Ekonomistler son günlerdeki hızlı yükselişin ardında Yunanistan’ın olduğunu belirtti.

Uzun süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşan Yunanistan, son çare olarak merkez bankasındaki altın rezervlerinin bir kısmını dövize çevirerek  cari açığı kapamayı düşünüyor.

Bununla beraber Yunanistan ekonomisindeki belirsizlik Yunan yatırımcıları da güvenli liman olarak görünen altına doğru çekmeye başladı.

Bu etkenler Yunanistan’ın altın fiyatlarındaki…

ile etiketlenmiş       

Yunanistan’da şike: 2 takım düşürüldü

Yunanistan’da şike: 2 takım düşürüldü

Türkiye’deki şike operasyonu ile ilgili son gelişmeler merakla takip edilirken, Yunanistan’dan da Türkiye’ye emsal teşkil edebilecek benzer bir haber geldi.

Yunanistan futbolunda şike soruşturması kapsamında birinci lig takımları Kavala ve Volos alt lige düşürüldü. 

Geçen sezon ligden düşen Kavala ve Panserraikos Serres takımları ise Süper Lige geri döndü.

Öte yandan iki takıma da 300 bin euro para cezası verildi.

Her iki takımın…

ile etiketlenmiş   

Atina’da polis karakoluna saldırı: 5 yaralı

Atina’da polis karakoluna saldırı: 5 yaralı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir polis karakolunu hedef alan silahlı saldırıda 5 polisin yaralandığı bildirildi. Yunan basın-yayın organları, kentin kuzeyindeki ‘Agia Paraskevi’ semtinde bu gece meydana gelen olayda, semt karakolu önüne gelen, kimlikleri henüz belirlenemeyen motorsikletli 2 kişinin, AK-47 Kalaşnikov tipi olduğu sanılan otomatik silah ile açtığı ateş sonucu, ilk belirlemelere göre ikisi ağır olmak üzere 5 polisin yaralandığını duyurdular.

ile etiketlenmiş     

Yunanistan’dan Türkiye desteği

Yunanistan’dan Türkiye desteği

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında ”imtiyazlı ortaklık”tan yana olmadıklarını ifade ederek, ”ancak Türkiye’nin tüm AB’ye üye olmak isteyen aday ülkeler için geçerli olan yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi gerektiğini” söyledi. Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Papandreu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Papandreu, dün akşam Yunan Meclisinden güven oyu almasının ardından ilk resmi ziyaretini Güney Kıbrıs’a gerçekleştirmesinin, ”Hristofyas’ın…

ile etiketlenmiş     

Papandreu: Gücümüzü Birleştirmeye Çağırıyorum

Papandreu: Gücümüzü Birleştirmeye Çağırıyorum

Yunanistan’da yapılan genel seçimlerden zaferle çıkan PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu, tüm Yunanlılara güçlerini birleştirme çağrısı yaptı. Papandreu, PASOK genel merkezi önünde toplanan binlerce partiliye hitaben yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın kalkınması ve ilerlemesi yolunda büyük bir yükümlülük altına girdiklerini söyledi.

Partisini destekleyen tüm seçmenlere teşekkür eden Papandreu, ortak değerler ve ilkeler çevresinde birleşerek ilerleyeceklerini belirtti.

Bu arada, İçişleri Bakanlığı ülke genelinde oyların yüzde 58,54’ünün sayıldığını ve PASOK’un 43,70,…

ile etiketlenmiş     

Yunanistan alevlere teslim

Yunanistan alevlere teslim

Yunanistan’ın başkenti Atina, bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangınıyla mücadele ediyor. Sert rüzgarların etkisiyle büyüyen yangının tehdit ettiği bazı yerleşimler boşaltıldı. Atina’nın doğusunda, olağanüstü hal ilan edildi. Yunanistan genelinde dün sabahtan bu yana 75 yangın tespit edildi.

ile etiketlenmiş       

‘Türkiye-Yunanistan’ NATO’ya sorun yaratıyor!

‘Türkiye-Yunanistan’ NATO’ya sorun yaratıyor!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının ittifak açısından kimi sorunlar yarattığını ileri sürerek, ‘daha iyi bir işbirliği’ önerisini gündeme getireceğini duyurdu. Anders Fogh Rasmussen, Atina ve Ankara’ya yapacağı resmi ziyaretler öncesinde, NATO’nun internet sitesi bağlantısıyla yansıttığı bir yazısında, iki başkentteki temasları sırasında, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunun ele alınmasını isteyeceğini bildirdi.

ile etiketlenmiş       

Yunanistan’da askerlik 9 aya düştü!

Yunanistan’da askerlik 9 aya düştü!

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, kara kuvvetlerinde zorunlu askerlik süresinin bir yıldan 9 aya indirildiğini açıkladı. Meymarakis, Yunanistan Dış ilişkiler ve Savunma Konseyi (KYSEA) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere askerlik süresinin 9 ay olacağını kaydetti.

Bunun yalnızca kara kuvvetlerinde silah altına alınacakları kapsadığını kaydeden Meymarakis, Şubat ile Mayıs 2009 tarihlerinde askerliğe alınanların hizmet sürelerinden ise 1 ila 2 ay azaltma yapılacağını söyledi.

ile etiketlenmiş